06-09-2023

Wyposażenie magazynu - jak wpływa na logistykę pracy?

Spis treści

Kompletne wyposażenie to podstawa w każdym magazynie. Elementy takie jak pojazdy, regały, narzędzia i oprogramowanie mają duże znaczenie w procesach logistycznych. Co powinno obejmować optymalne wyposażenie magazynu? Jaką rolę odgrywają programy do fakturowania z magazynem? Odpowiadamy na pytania.

Czym jest wyposażenie magazynowe?

Wyposażenie magazynu to zbiór systemów, maszyn i narzędzi wykorzystywanych w logistyce. Umożliwiają one takie czynności jak kompletacja zamówień, przyjęcie towarów, uzupełnianie zapasów, inwentaryzacja i wiele innych. Odpowiednio wyposażony magazyn ma duży wpływ na szybkość przepływu materiałów, ich prawidłowe przechowywanie, terminowość dostaw oraz ogólną skuteczność działań. Należy dodać, że od jakości wyposażenia magazynu zależy klasa całego obiektu, która odzwierciedla jego standardy. Klasy dzielimy według schematu: A++, A+, A i B.

Podział i rodzaje elementów wyposażenia magazynu

Wyposażenie magazynu możemy podzielić na dwie podkategorie:

  • elementy statyczne, czyli wbudowane w przestrzeń obiektu. Od nich zależą właściwe warunki przechowywania towarów.
  • elementy manipulacyjne odpowiadające za przepływ towarów. Do tej grupy zaliczamy m.in. różne akcesoria magazynowe, pojazdy w rodzaju wózków widłowych oraz oprogramowanie.

Techniczne wyposażenie magazynu

Kompletowanie sprzętów do magazynu warto zacząć od elementów wyposażenia technicznego, bez których praca nie będzie w ogóle możliwa. Głównymi elementami w tej kategorii są regały (oraz inne meble magazynowe) i wózki jezdniowe. Powinny one zapewniać nie tylko sprawną obsługę, ale i bezpieczeństwo pracowników.

Regały magazynowe

Regały paletowe stanowią podstawowe wyposażenie magazynu. Dzielimy je na:

  • regały paletowe rzędowe - najbardziej uniwersalny rodzaj regałów, który umożliwia składowanie towarów niespaletyzowanych i spaletyzowanych.
  • regały paletowe wjezdne (drive-in) - zapewniają maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Optymalne rozwiązanie do składowania towarów jednorodnych o małej rotacji oraz dużej liczbie palet przypadających na konkretną jednostkę magazynową. System ten sprawdza się np. w przypadku komór chłodniczych i mroźni.
  • Regały paletowe przejezdne - składają się ze zwykłych regałów paletowych rzędowych umocowanych na wózkach z napędem elektrycznym. Zapewnia to szybkie i wygodne przemieszczanie regałów. Podobnie jak regały wjezdne, zwiększają one powierzchnię magazynową.
  • regały paletowe przepływowe - ten typ regałów obsługiwany jest dwustronnie przy rozdzieleniu strefy załadowczej od wyładowczej.

Magazyny niespaletyzowane z reguły wyposażone są w wygodne i funkcjonalne regały półkowe o różnych rozmiarach i pojemności. Trzecią grupą natomiast są wielopoziomowe systemy magazynowe, dzięki którym możliwe jest zwiększenie powierzchni magazynu bez konieczności jego rozbudowy. Warto też wspomnieć o regałach wspornikowych dedykowanych przechowywaniu długich elementów i niestandardowych rozwiązaniach. Przykładem tych ostatnich są np. szafki archiwizacyjne do dokumentów i regały do składowania towarów o niestandardowym kształcie.

Wózki jezdniowe

Wózki widłowe (oraz inne urządzenia ręczne) stanowią podstawę w magazynach niezautomatyzowanych. Istnieją różne rodzaje tych pojazdów, każdy o innej roli. Przykładowo wózki paletowe i podnośnikowe nadają się do kompletacji zamówień i transportu niewielkiej liczby palet. Z kolei wózki wysokiego składowania i wózki z przeciwwagą stosuje się do transportu palet i podnoszenia ich na różnych wysokościach.

Wyposażenie magazynu zmechanizowanego

Całkowita automatyzacja procesów magazynowych to sposób na zwiększenie wydajności pracy i optymalizacji kosztów. Do tego celu niezbędne będą odpowiednie narzędzia przeładunkowe, takie jak układnice paletowe (np. trójstronne, jednokolumnowe i dwukolumnowe) i układnice pojemnikowe do przechowywania towarów na tacach lub w pojemnikach.

Warto też zainwestować w zautomatyzowane urządzenia transportowe, które usprawnią przemieszczanie towarów między różnymi strefami. Pojazdami takimi są np. przenośniki paletowe i pojemnikowe i systemy transportu szynowego. Te ostatnie przemieszczają się po szynach pod napięciem umieszczonych na suficie lub podłodze. Ciekawą (i niestety kosztowną) opcją są zaawansowane systemy transportu, które zapewniają szereg udogodnień. Można wśród nich wymienić wózki AGV i mobilne roboty (AMR) wykorzystujące uczenie maszynowe.

Cyfrowe wyposażenie magazynów

Informatyczne systemy magazynowe typu WMS z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Ułatwiają koordynację wszystkich czynności takich jak przygotowywanie zamówień, zarządzanie przydziałem produktów do lokalizacji czy wskazywanie pracownikom zadań do wykonania.

Inną opcją, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, jest program do fakturowania z magazynem taki jak Subiekt 123. To proste w obsłudze narzędzie umożliwia błyskawiczne wystawianie, wprowadzanie i korygowanie dokumentów handlowych, kontrolę stanów magazynowych i wiele więcej. Za sprawą intuicyjnej obsługi oraz bogatych funkcjonalności program idealnie nada się do obsługi biznesu z jednym magazynem.