29-03-2023

Co to jest gospodarka magazynowa i jaki ma wpływ na Twoją firmę

Spis treści

Efektywne zarządzanie magazynem to podstawa w biznesie handlowym. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem? Dowiedz się co to jest gospodarka magazynowa i jaki może mieć wpływ na Twoją firmę.

Gospodarka magazynowa - definicja

Jak sprawnie zarządzać gospodarką magazynową? Jest to wyzwanie, któremu trudno sprostać. Nawet jeden magazyn wymaga od przedsiębiorcy wiele uwagi i nakładów finansowych. Aby zrozumieć mechanizmy stojące za tym zagadnieniem, spróbujmy najpierw je zdefiniować.

Gospodarka magazynowa (z ang. warehouse management) to zbiór czynności, zasad i procesów mających na celu usprawnienie funkcjonowania magazynu i zarazem całego przedsiębiorstwa. Mowa tu m.in. o organizacji przestrzeni w magazynie, planowaniu zamówień i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu zapasów. Równie ważna jest też integracja wszystkich tych procesów w jeden, spójny system, który zapewni wysoką produktywność i przepływ towarów przy możliwie niskich kosztach.

Efektywna gospodarka magazynowa - jakie daje korzyści

Logistyczne podejście do zarządzania magazynem wpłynie na szybkość dostarczania zamówień, liczbę popełnianych błędów oraz komfort pracy personelu. Jest to też sposób na uzyskanie oszczędności np. dzięki obniżeniu kosztów długotrwałego składowania towarów i wydatków związanych z transportem.

Do najważniejszych zadań związanych z gospodarką magazynową zaliczamy:

  • kompletowanie towarów i wydawanie zamówień w szybkim i równym tempie;
  • bieżące kontrolowanie stanów magazynowych;
  • zautomatyzowane przyjmowanie zamówień i wprowadzanie ich do systemu;
  • wykorzystanie jak największej powierzchni magazynowej.

Organizacja gospodarki magazynowej

Choć zarządzanie gospodarką magazynową różni się w zależności od branży, istnieją uniwersalne zasady, których warto przestrzegać. Oto kilka najważniejszych reguł, których warto przestrzegać.

Organizacja przestrzeni magazynowej

Optymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej ma kluczowe znaczenie w gospodarce magazynowej. Zbyt mała powierzchnia wiąże się z ograniczeniem asortymentu, a co za tym idzie - mniejszym obrotem. Z kolei za dużo niewykorzystanej przestrzeni generuje zbędne koszty, co może odbić się na jakości pozostałych procesów magazynowych. W zwiększeniu dostępnej powierzchni pomóc mogą antresole, podesty robocze czy regały wysokiego składowania - dzięki nim możliwe jest przechowywanie dużej liczby towarów nawet przy niewielkim metrażu. Istotne jest też prawidłowe rozplanowanie dróg transportowych.

Wyposażenie magazynu

Każdy magazyn musi posiadać właściwe wyposażenie. Prawidłowa infrastruktura magazynowa powinna obejmować m.in:

  • środki transportu wewnętrznego (m.in. wózki widłowe i wózki do kompletowania);
  • pojemniki i platformy do bezpiecznego transportu i składowania towarów (palety do wózków widłowych, beczki do przechowywania płynnych i sypkich materiałów, silosy do składowania towarów sypkich, chłodnie do przechowywania żywności i leków);
  • regały magazynowe;
  • urządzenia techniki obliczeniowej;
  • automatyka magazynowa, czyli oprogramowanie typu WMS lub program do fakturowania z magazynem;
  • materiały eksploatacyjne
  • środki ochrony indywidualnej (maski, nauszniki, hełmy, itp.);
  • odzież robocza.

Układ magazynu

Prawidłowe magazynowanie wiąże się też z układem magazynu, który należy zaprojektować pod kątem specyfiki składowanych towarów. Wyznacz strefy dedykowane konkretnym zadaniom takim jak załadunek i rozładunek, składowanie zapasów i przygotowywanie zamówień. Ważne jest też rozmieszczanie ładunków zgodnie z przyjętym systemem logistycznym, rozplanowanie dróg transportowych oraz wysokość regałów.

Oznaczenia

Procesy magazynowe to również prawidłowe oznaczenia na terenie całego magazynu. Wskażą one miejsce potencjalnego niebezpieczeństwa, wyjścia awaryjne, poszczególne strefy załadunkowe oraz inne kluczowe miejsca. Dzięki temu pracownicy będą szybciej wykonywać swoje obowiązki, zmniejszy się też ryzyko pomyłek i opóźnień w dostawach.

Struktury pracownicze

Sprawne wykonywanie zadań w magazynie nie będzie możliwe bez wprowadzenia struktur pracowniczych. Powinny one obejmować niezbędne uprawnienia dla pracowników (m.in. magazynierów i kierowników magazynu), harmonogramy prac oraz efektywne metody kontroli wewnętrznej.

Zarządzanie zapasami

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu zapasów to kluczowy punkt podczas organizacji przestrzeni magazynowej. Pomóc w tym może zasada zapasu minimalnego, która pozwala określić optymalną dla magazynu ilość towarów. Metoda ta niweluje ryzyko nagłych braków w zaopatrzeniu i kosztów związanych ze składowaniem nadwyżki towarów. Co więcej, wprowadzenie jej jest proste, o czym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

Gospodarka magazynowa w przedsiębiorstwie to podstawa

Zorganizowanie pracy magazynu to niełatwe zadanie, ale warto podjąć ten wysiłek. Efektywna gospodarka magazynowa przekłada się na sprawne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Redukcja kosztów transportu, przyspieszenie przepływu towarów, szybsze wprowadzanie zamówień to tylko niektóre z korzyści.