17-12-2023

Dokument PW przyjęcie wewnętrzne – wszystko, co musisz wiedzieć

PW, czyli przyjęcie wewnętrzne to termin znany w każdej firmie, która posiada przynajmniej jeden magazyn. Jaką dokładnie rolę pełni ten dokument w procesach magazynowych i jak go prawidłowo wystawić?

Spis treści

PW – co to znaczy?

Prawidłowo prowadzona dokumentacja magazynowa gwarantuje sprawną organizację gospodarki magazynowej, w skład której wchodzi m.in. zarządzanie przepływem materiałów, gotowych produktów i towarów handlowych. Jeden z ważniejszych dokumentów magazynowych posiada oznaczenie PW, czyli „przyjęcie wewnętrzne”.

Dokument ten wskazuje przyjęcie na magazyn towarów lub materiałów wytworzonych w obrębie tej samej firmy - z tego powodu nie ma potrzeby wskazania kontrahenta. PW nie skutkuje koniecznością zapłaty, dlatego przy jego wystawianiu nie uwzględnia się również podatku VAT.

Dokument PW przekłada się na zwiększenie stanów magazynowych zgodnie ze wskazanymi wartościami. Najczęściej korzystają z niego przedsiębiorstwa produkcyjne, które najpierw wytwarzają gotowy produkt, a później przyjmują go do własnego magazynu. Przyjęcie wewnętrzne poświadcza zwiększenie stanów magazynowych, co zapewnia większą kontrolę nad przechowywanym asortymentem i materiałami. W razie potrzeby można bowiem wrócić do PW i sprawdzić liczbę nowych towarów oraz ich wartość.

Co powinien zawierać dokument PW?

Dokumenty PW powinny zawierać następujące dane: numer dokumentu, data wystawienia dokumentu, data przyjęcia materiałów lub towarów, oznaczenie towarów lub materiałów, cena jednostkowa, ilość przyjętych towarów lub materiałów, dane wystawcy i odbiorcy, podpis osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podpis dostawcy i odbierającego.

PW przyjęcie wewnętrzne – jak wystawić dokumenty magazynowe?

Najlepszym sposobem na szybkie wystawienie dokumentu PW jest inwestycja w program do fakturowania z magazynem, który zautomatyzuje cały ten proces. Oprogramowanie Subiekt 123 błyskawicznie generuje niezbędne dokumenty magazynowe, w tym także PW. W module Magazyn dodasz przychód wewnętrzny za pomocą kilku kliknięć, uzupełniając go o niezbędne dane.

Wygodnie wystawiaj dokumenty magazynowe w Subiekcie 123

Dokumenty PW pomoże Ci kontrolować stany magazynowe i uporządkować proces przyjmowania nowych towarów czy materiałów na magazyn. Postaw na odpowiednie oprogramowanie, aby móc szybko i wygodnie je wystawiać.